poniedziałek, 25 października 2021

wojenne książki na jesienne wieczory

Dzień dobry! 

Czymże byłaby jesień bez czytania książek, bez stosów książek na nocnej szafce, bez masy książek na regale czy bez czasu na spędzenie miłego jesiennego popołudnia z książką w ręku. Jeśli chodzi o mnie nie ma takiej opcji, bo czytać książki  uwielbiam równie mocno co je wypożyczać z biblioteki. W tym roku sięgałam znacznie częściej po literaturę wojenną, na tegoroczną jesień wybrałam kilka tytułów i dziś się nimi z Wami podzielę. Dodam, że książki te cechują się tym iż przesiąknięte są emocjami, często można się na nich wzruszyć, czasem robi się cieplutko na sercu a jeszcze są też takie momenty, że człowiek marzy, np. o miłości jaka była kiedyś czy o przyjaźni której nie potrafiła zniszczyć nawet śmierć. 


" Tatuażysta z Auschwitz" Heather Morris 

To książka oparta na faktach autentycznych, historia Lale Sokolova - urodzonego w Austro-Węgrzech Żyda który siłą został zmuszony do zostania tattowierem w obozie KL Auschwitz i Birkenau. Lale przyjechał do Auschwitz bydlęcym wagonem wraz z innymi słowackimi Żydami w 1942 roku. W książce Heather Morris poznajemy sylwetkę Lalego Sokolova, jego walkę o przetrwanie a także miłość do Gity którą poznał w tym istnym piekle na ziemi jakim był niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Ta książka wywarła na mnie ogromne wrażenie, dodam, że miałam obawy przed jej przeczytaniem, od kilku lat za mną " chodziła" ale czułam strach i nie wypożyczałam jej. Jednak w tym roku przeczytałam aż 25 książek z wątkiem drugiej wojny światowej i obozowym. Cieszę się, że sięgnęłam po " Tatuażystę z Auschwit", że mogłam poznać historię tak odważnego człowieka jakim był Lale. Drugą częścią jest " Podróż Cilki" - ją także przeczytałam, zaraz po "Tatuażyście..." . Trzecią częścią jest " Opowieść o nadziei" planuję się w niej zaczytać w Nowym Roku. 


***


Czerń i purpura - Wojciech Dutka

Ta książka rozwaliła mnie na małe kawałki i to dosłownie. Prawdziwa historia miłości młodego niemieckiego esesmana do żydowskiej więźniarki w samym piekle Auschwitz - brzmi nierealnie ale jednak. Pierwowzorami dla postaci z książki byli Helena Citronova i Franz Wunsh. Zaś autor zmienił imiona i nazwiska na Milenę Zinger i Franza Weimert'a. Po przeczytaniu tej książki historia tych dwojga bardzo długo we mnie siedziała, w sumie do dziś ją noszę w głowie, o niej tak łatwo nie da się zapomnieć. To mieszanka wielkich emocji, dokładnie opisana jest historia Franza od ministranta do bezwzględnego i bezdusznego esesmana, opisane jest spokojne życie Mileny przed przyjazdem w bydlęcym wagonie do Auschwitz. W książce są też zawarte takie fakty jak przemoc ze strony strażników i strażniczek obozu wobec więźniów, selekcja jakiej dokonywał doktor Josef Mengele oraz proces zagazowywania Żydów w komorach gazowych. Książka jest piękna ale przyszykujcie się na mocne wrażenia, liczne akty przemocy ale też i wyraz człowieczeństwa a nawet narodziny uczucia w takim piekle jakim był KL Auschwitz. Polecam gorąco!


***


Wojna i Miłość - Katarzyna i Igor - Jolanta Maria Kaleta

Książka liczy sobie ponad 700 stron, bardzo długo ją czytałam. Dość mała czcionka była dla mnie swego rodzaju utrudnieniem jednak historia Katarzyny i Igora była warta tego poświęcenia. Miłość jaka zrodziła się między tymi dwojga wybrała sobie niezbyt ciekawą porę bo w czasie gdy wybuchła wielka wojna, czyli pierwsza wojna światowa. Mamy tutaj opis walk, użycia broni chemicznej, cierpienia, śmierci oraz epidemii tyfusu. Chwilami było mi ogromnie smutno gdy czytałam tę książkę. To była jednak z najtrudniejszych ale i najpiękniejszych książek jakie w tym roku przeczytałam. Druga część to " Wojna i Miłość- Andrzej i Halina" zaś trzecia " Wojna i Miłość - Wiktor i Hanka". 


Wojna i Miłość - Andrzej i Halina 

Mam w planach przeczytać tę książkę, jednak po emocjach i ciężkiej lekturze pierwszej części postanowiłam przeczytać ją trochę później. Jeszcze na dobre nie przebrzmiały echa poprzedniej wojny, gdy świat stanął na krawędzi kolejnej katastrofy. A jej opis brzmi tak:


Katarzyna nie sądziła, że będzie musiała drżeć o życie synów, Andrzeja i Piotra, bo ludzkość nie wyciągnie z przeszłości żadnych wniosków. Zmienia to wrzesień 1939 roku. Gdy na Wawelu powiewa flaga ze swastyką, a z Wieży Mariackiej nie słychać hejnału, wielu krakowian ratuje się ucieczką na Wschód. Andrzej, do niedawna student medycyny, zgadza się zawieźć długo niewidzianą sąsiadkę Halinę do rodziny w Przemyślu. Pamięta ją jako podlotka, lecz kiedy staje przed nim studentka klasy fortepianu i spogląda na niego szarymi jak pochmurne niebo oczyma, Andrzej z miejsca w nich tonie…

Uczucie młodych będzie rodziło się w czasie apokalipsy. Wśród codziennych bombardowań, łapanek i egzekucji. W czasie szybkich ślubów i obrączek zrobionych z karabinowych łusek.

Piękna, inspirowana rodzinną historią powieść o miłości skażonej wojną i o bohaterstwie dwudziestolatków, którzy w czasie okupacji walczyli do samego końca.


Wojna i miłość - Wiktor i Hanka

To trzecia i ostatnia część sagi autorstwa Jolanty Marii Kalety. Ją także mam w planach przeczytać a jej opis brzmi tak:

Na fali odwilży po śmierci Stalina Andrzej Kaledin wychodzi z więzienia. Wraca do pracy w klinice. Po kilku latach dostają z Haliną mieszkanie, na świat przychodzi Szymon, a starszy syn Wiktor rozpoczyna studia na politechnice. Któregoś dnia w drodze na trening judo Wiktor poznaje Hankę, studentkę historii sztuki, dziewczynę o czarnych włosach i oczach ciemnych jak noc. Oboje wpadają w wir młodzieńczej miłości podbijanej rytmem skandowanych haseł o wolność słowa i demokratyczne prawo. Kiedy w marcu ’68 Hanka i Wiktor wychodzą na wrocławskie ulice pełni wiary, że siłą protestu są w stanie zmienić istniejącą rzeczywistość, na własnej skórze przekonują się, jak bardzo byli naiwni. Ucierpi również ich świeża miłość…


Narzeczona nazisty - Barbara Wysoczańska

Tę książkę także planuję przeczytać w najbliższym czasie. Jej opis brzmi tak:

Czym była miłość w obliczu gigantycznej nienawiści, śmierci i poniżenia? Czy miała prawo się z niej cieszyć, podczas gdy tylu straciło życie?

Jest koniec sierpnia 1938 roku. Polka Hania Wolińska, na co dzień studentka germanistyki, jest damą do towarzystwa zamożnej niemieckiej hrabiny. Poznaje wnuka swojej pracodawczyni, hrabiego Johanna von Richter. W młodych rodzi się wzajemna fascynacja. W rodzinnej posiadłości von Richterów w Monachium, Polka naocznie styka się z hitlerowskim fanatyzmem, który ogarnia całe Niemcy.

Na tle rosnącego w siłę nazizmu i niechybnej wojny w Europie, Hania i Johann zakochują się w sobie. Dziewczyna wkracza na niemieckie salony jako narzeczona hrabiego i poznaje najwyższych rangą przywódców III Rzeszy. Równocześnie zostaje zwerbowana przez polskie władze do przekazywania tajnych planów Hitlera dotyczących Polski i Europy…

Z czasem oboje zostają zmuszeni stoczyć moralną walkę o miłość, stojąc po obu stronach barykady.

A Ty lubisz książki z historią w tle?

Jakie wybierasz : wojenne czy obozowe?

Jakie książki masz w planie przeczytać tej jesieni?

***

54 komentarze:

 1. Nigdy nie przepadałam za historycznymi ksiązkami, dlatego po takie nie sięgam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja wolę lżejsze lektury szczególnie teraz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, takie mocne zostają długo w pamięci :)

   Usuń
 3. Ja nie przepadam za taką tematyką. Ale wiem za to komu mogę polecić tego typu książki. Pozdrawiam serdecznie, miłego wieczoru życzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem :) Super, to poleć :)

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 4. Ja właśnie lubię o tematyce historycznej. Tatuażystę czytałam i mi się podobała, o reszcie tylko słyszałam, ale pewnie sięgnę.
  Pozdrawiam Kolorowo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniale, tak jak ja :)
   Musisz koniecznie przeczytac kolejne tomy :)

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 5. Ja bardzo lubię taką tematyką, od dłuższego czasu kusi mnie "Tatuażysta z Auschwitz", "Położna z Aushwitz" i "Córka nazisty". Muszę się wreszcie w sobie zebrać :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak ja :)
   " Córka nazisty" czytałam, naprawdę świetna książka. Polecam Ci też 3 tomy " Córka Fałszerza" Joanny Jax :)

   Usuń
 6. Czytałam Czerń i purpura. Bardzo mi się ta książka podobała.

  OdpowiedzUsuń
 7. To prawda, że miłość i przyjaźń w dzisiejszych czasach znacznie się różni od tego jak było dawno temu.
  Osobiście nie przepadam za książkami wojennymi i obozowymi, ponieważ takie historie nieraz zapadają na długo w pamięci i bywają dosyć smutne :/ Tej jesieni na pewno będę czytała książki obyczajowe :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, kiedyś ludzie byli bardziej ludzcy niż teraz...

   Tak, te książki są trudne, często smutne ale ja lubię je czytać bo mogę jeszcze emocniej zagłębić się w historię naszego kraju.

   Obyczajowe też lubię :) i właśnie taką teraz czytam :)

   Pozdrawiam

   Usuń
 8. Ja średnio lubię taką tematykę w ksiązkach. Rzadko po nie sięgam.

  OdpowiedzUsuń
 9. lubię takie książki, bardzo, jesienią nawet bardziej!

  OdpowiedzUsuń
 10. Dwie pierwsze i ostatnią czytała siostra, polecę jej też pozostałe tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajne zestawienie. Właśnie też bym chętnie przeczytała tatuażystę...

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię taką tematykę. Polecam Ci przeczytać Anioła z Aushwitz

  OdpowiedzUsuń
 13. witam Cię serdecznie Iwetko 💖
  .. ach, jakież cudne zdjęcia z książkami :)
  ..uwielbiam czytać, choć przyznaje, że do tej pory temat II wojny jest dość trudny dla mnie, mimo wszystko uważam, że warto poszerzać wiedzę na każdy temat :) ..czytam Twoją notkę i tak sobie myślę, że każda z Twoich propozycji książkowych jest niezwykła i ciekawa.. dziękuje bardzo Kochana za polecenia tych interesujących pozycji.. oczywiście zapiszę sobie tytuły i postaram się przeczytać :)

  - ściskam Cię najserdeczniej, życzę samych pięknych chwil :****

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hejka Aniu :)

   Dziękuję bardzo, jest mi bardzo bardzo miło Kochana, że doceniasz moją pracę :)

   Fakt temat wojenny jest trudny, ale godny uwagi, poszerzenia swojej wiedzy itp :)

   Myślę, że saga Wojna i Miłość by Ci się bardzo spodobała :)

   Dziękuję ślicznie, ja też ściskam serdecznie i życzę pięknego dzioneczka ❤️

   Usuń
 14. Tatuażysta to książka popularna, jednak jej tematyka jak dla mnie przygnębiająca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest dość przygnębiająca ale niezwykle ciekawa :)

   Usuń
 15. All these novels look like a must read! Lovely Post dear! xoxo
  Allurerage 
  Thetrendybride 

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam serdecznie ♡
  Po prostu uwielbiam takie historie. Kiedyś bardzo interesowałam się wojną, wiele o niej czytałam i oglądałam filmy dokumentalne. Teraz już znacznie mniej, ale temat gdzieś w głowie pozostał dlatego ja zdecydowałabym się również na takie książki z historią w tle. Wspaniałe propozycje czytelnicze, musze zaopatrzyć się w te tytuły zwłaszcza pierwszy i ostatni :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! :)
   Bardzo się cieszę, że lubisz sięgać po książki o tematyce wojennej :) U mnie z filmami to tak o, ale książki chętnie czytam :)

   Gorąco polecam Ci każdą z nich :)

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 17. Wiele dobrego słyszałam o tych książkach, a w szczególności o dwóch pierwszych. Nie miałam okazji jeszcze ich czytać, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że po nie sięgnę.
  Ja właśnie dlatego uwielbiam czytać książki, ponieważ opowiadają o prawdziwej przyjaźni jak i przepięknej miłości, o co ciężko w dzisiejszych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 18. Przyznam, że tatuażysta to bardzo ciekawa pozycja nie tylko dla miłośników książek. Też by mi wpadła w oko w księgarni.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, warto przeczytać :) Jego kontynuację także :)

   Usuń
 19. Ja bardzo lubię książki o tematyce wojennej :)
  Te obozowe mnie nieco przerażają...
  Po ,,Tatuażyste..." muszę w końcu sięgnąć- często tą pozycje widuję w blogosferze ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniale :)
   Tematyka obozu jest dość drastyczna, ale ja lubię poznawać przez książki te informacje dotyczące zagłady których nie dowiedziałam się na lekcjach historii w szkole :)

   Polecam, piękna książka :)

   Pozdrawiam

   Usuń
 20. lubię, ale akurat czas II Wojny Światowej nie jest moim ulubionym. Czytałam tatuażystę z Auschwitz i nie zrobił na mnie dobrego wrażenia

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie ukrywam, że nie lubię historii. To jedyny przedmiot, który wkuwalam na siłę i nigdy nic nie pamiętałam po sprawdzianie. Do dzisiaj mało wiem. Niestety. Ale takie książki lubię czytać. Wynoszę z nich więcej niż z tradycyjnych lekcji i podręczników. Z tych czytałam Tatuażystę z Auschwit". Zrobiła na mnie wrażenie. Chętnie sięgnę po inne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niesamowite :) A wiesz, te szkole podręczniki nie zawierają taka naprawdę wszystkich informacji dotyczących naszej historii. To właśnie książki, raporty, wywiady czy powieści napisane na faktach autentycznych dopiero napełniają człowieka tą wiedzą :)

   Usuń
 22. Niestety nie moje "klimaty" do historii jakoś mnie nie ciągnie, aczkolwiek uważam, że każdy powinien w swoim życiu taką książkę (przynajmniej jedną) przeczytać ;)

  https://xgabisxworlds.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 23. Moja odporność psychiczna jest ostatnio nadszarpnięta i nie mogę czytać takich poruszających książek.Ale zdecydowanie są to dobre lektury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, zregeneruj się i śmiało będziesz potem dalej coś w tym klimacie czytać :)

   Usuń
 24. Ja na szczęścię szkołę mam za sobą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, ale lubię dzięki książkom poszerzać swoją wiedzę :)

   Usuń
 25. Jakoś nie ciągnie mnie do książek o tematyce wojennej. Niedawno jednak miałam okazję czytać "Bibliotekarkę z Paryża", której akcja rozgrywała się w okresie wojennym i muszę przyznać, że książka bardzo mi się spodobała. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam w planach tę o której piszesz :)
   I jest w mojej okolicznej bibliotece, będę czytać po Nowym Roku :)

   Usuń

Witaj, cieszę się, że tutaj jesteś i bierzesz udział w komentarzowej konwersacji. Jednak pamiętaj o jednym: Jeśli jesteś blogerem liczę na to, że napiszesz więcej jak jedno słowo. Dziękuję Ci za poświęcony czas. Odwiedzam blogi komentujących.

POLECANE WPISY